ĀZIJAS  LILIJAS
ASIATICS
    Visizplatītākās un dārzos visbiežāk audzētās ir košās krāsās ziedošās Āzijas lilijas. Tās nesmaržo un ir pieticīgas. Lielisko izturību un spēju pielāgoties dažādiem klimata apstākļiem šīs lilijas ir mantojušas no saviem savvaļas senčiem, ko gadu tūkstošos rūdījis Āzijas, arī Sibīrijas klimats. Visā pasaulē selekcionāri visvairāk ir pievērsušies tieši šai grupai, un modernās šķirnes ir visās iedomājamās krāsās un to kombinācijās, izņemot zilo. Āzijas liliju ziedi var būt gan plati atvērti, gan kausveida, gan turbānveida. Tie var būt vērsti augšup (1a), uz sāniem (1b), uz leju (1c). Āzijas lilijas zied jau no jūnija vidus līdz pat augusta sākumam.

    Parasti lilijas ir diploīdi augi - to šūnas satur 24 hromosomas, bet ir iegūtas arī poliploīdas lilijas ar lielāku hromosomu skaitu šūnā - triploīdi (36 hromosomas), tetraploīdi (48 hromosomas) un aneuploīdi ar dažādu hromosomu skaitu. Poliploīdi, it sevišķi tetraploīdi, pateicoties dubultotam hromosomu skaitam, pārspēj diploīdus daudzos rādītājos - tiem parasti resnāks, stabilāks ziedkāts, biezākas un lielākas ziedlapas, lapas un ziedi, varenāks augums un augšanas spars, ilgāks ziedēšanas laiks. Atsevišķi tetraploīdi dārzā izskatās kā īsti "lilijkoki". Šādas lilijas pasakaini izskatās dārzā, bet, ja jūs vēlaties padarīt mājīgāku savu istabu, tad šie ziedi būs tie īstie. Liliju ziedi lieliski noder arī sava mīļotā cilvēka iepriecināšanai.
    Augsnei liliju audzēšanai ir jābūt irdenai, ar labu drenāžu, vietai - saulainai. Piemērotākā ir neitrāla augsne, bet Āzijas lilijas bez grūtībām aug kā viegli skābās tā viegli sārmainās augsnēs.
    Visas lilijas parasti stāda 3 sīpolu dziļumā, izņemot Lilium candidum - madonnas jeb baznīcas liliju, jo tā neveido stublāja piesaknes. Lilijas pārstāda, kad viena sīpola vietā ir izveidojusies pārblīvēta sīpolu ligzda. 
    Dažādu iemeslu dēļ Āzijas liliju daudzums manā dārzā ir jāsamazina, tāpēc vairāku šķirņu sīpoli tiek pārdoti ievērojami lētāk.
'Aelita' 1a-b/b-c (a famous russian variety, pale yellow, centre tan, heavily spotted, stem bulbils). Gaiši krēmdzelteni ziedi, izraibināti sabiezinātiem  tumši oranžiem punktiem. Viegli vairojas ar stublāja sīpoliņiem. Augstums līdz 90 cm, zied jūlija vidū ar 7-15 ziediem.  € 2.50.
'Cold Gold' 1a (golden-yellow unspotted tetra blooms on dark stem). Tīri zeltaini dzelteni ziedi bez punktējuma ar platām, stingrām tetraploīda ziedlapām. Tumšā, noturīgā 120 cm garā ziedkātā izplaukst līdz 15 ziediem. Ilgs ziedēšanas laiks - no jūnija beigām līdz jūlija otrajai pusei. Ziedi saglabā savu krāsu un formu līdz pat ziedlapu nobiršanai.  € 2.50. 
'Pastnieki' 1c (orange-red). 120 cm stalts kāts notur līdz 20 nelieliem spilgti sarkaniem turbānveida ziediem ļoti garos ziedkātiņos. 2007.gada izstādes ''Puķu Balle'' čempions 1c liliju grupā.  € 2.50.
'Persona Grata' 1a (golden yellow tetra). Tetraploīds. Spoži kausveida ziedi aprikožu krāsā ar biezām, izturīgām ziedlapām gandrīz bez punktiem ar spilgti sarkaniem putekšņiem tumšā, druknā kātā ilgstoši zied jūlija vidū ar 8 lieliem ziediem 110 cm augstā kātā. Zieda forma un krāsa nemainās līdz pat ziedlapu nobiršanai. Trešā vieta savā grupā 2016.gada Lilium Balticum izstādē.  Šogad tikai € 1.00.
© D.Hercbergs 2011-24.
Adrese: Parka ielā 4, Vecumnieki, LV 3933. Dāvids Hercbergs.
Mob. tālr. 29474307. e-adrese: davids@lilijas.info

Neaizmirstiet uzmest aci sadaļai ''Citas lilijas'', kur ir atrodamas vairākas liliju sugas, no kurām ir izveidotas Āzijas kā arī citu liliju mūsdienu šķirnes.
'Miega karaliene' Ib/d (orange, heavily spotted). Oranžkrāsas ziedi ar aktīvu jautru punktojumu un biezām, atliektām ziedlapām. Šķirne uzzied jūlija pirmajā pusē. Otrā vieta savā grupā 2015.gada Lilium Balticum izstādē.  € 2.50. SORRY, SOLD OUT. JAU IZPĀRDOTA.
Citas lilijas - Other lilies
Kolekcijas - Collections
Pasūtīšana - Ordering
Trompetlilijas - Trumpets
Martagonlilijas - Martagons
Lilijas - Lilies
'Vecumnieku Tīģeris' 1c (big, orange, spotted, recurved). Oranži turbānveida ziedi ar tumši brūnu punktojumu. Šķirne mantojusi mātesauga - tīģerlilijas noturību un tēva - 'Tetra Nutmegger' vareno augumu. Vairākkārtējā Lilium Balticum izstāžu čempione, 100 cm augsta. Zied jūlija vidū un otrajā pusē.  € 2.00.
'Red July' 1ab (orange to red spotted tetra giant). Tetraploīds. Lieli sarkani ziedi ar ļoti  biezām, izturīgām ziedlapām, oranžāku zieda  viduci ar aktīvu punktojumu  tumšā, gandrīz melnā druknā kātā ilgstoši zied jūlija vidū ar 8 - 10 lieliem ziediem 150 cm augstā kātā.   € 2.00. SORRY, WILL NOT BE OFFERED THIS YEAR. ŠOGAD NETIEK PIEDĀVĀTA.
'Almost Heaven' 1ab (yellowish-white and pink combination). Ziedlapu dzeltenīgi baltā krāsa virzienā uz ziedlapas galotni pāriet maigi rozā tonī. Ziedlapas centrs ir rozā, iekšpuses trešdaļa ir bagātīgi noklāta ar sīkiem rosā punktiem un strīpām. Stingrā, noturīgā 110 cm garā ziedkātā izplaukst līdz 10 ziediem.   € 2.50. 
'Sweet Talk' (LA hybrid pink, spotted). LA grupas lilija. Ziedi ir rozā ar tumšāku ārpusi un bagātīgu tumši sarkanu punktojumu. Putekšņi ir sarkanbrūni. Šķirne zied jūlija sākumā ar 6 ziediem 1,30 m augstā ziedkātā.  € 2.00.
'Sweet Desire' (LA hybrid. Inside pale yellow tinged pale purple-red). LA grupas lilija. Ziedi ir gaiši zaļgandzelteni ar sarkanu punktojumu. Putekšņi ir brūni. Šķirne zied jūlija vidū ar 4 - 6 ziediem 1,30 m augstā ziedkātā.   € 2.00.
  LB show 2023
  LB show 2024